22 жовтня 2013

Новини

День рідної мови

Я собі подарую цей день:
Хай із сонця він буде й любові.

Та наслухаюсь рідних пісень,
Материнським надихаюсь словом.

Тільки й треба мені усього,
Щоб була Україна на світі.
Та щоб рідного слова вогонь
Аніхто не посмів загасити.

Все минає – невтримні літа
І сніги, що лискучі до болю.
Лиш калина хай вглиб пророста,
І наш рід не минає ніколи.

Вже весна, ой вже красна іде.
От і радісний настрій  у мене.
Я собі подарую цей день
І помрію: отак би щоденно,

Зустрічаючи ранішню мить,
Чути мову як музику дивну,
Де у кожному слові бринить
Життєдайна душа України.

Хай в Росіях, в Америках теж
Зрозуміти зуміють нарешті:
В рідній мові ти, роде, живеш,
А без рідної мови помреш ти.

Будеш в приймах горбатитись десь,
І усохне твій  корінь глибинний.
Боже збав! Розвидняється день:
Мій добридень тобі, Україно!

Іван Левченко,

До Дня української писемності та мови львів'яни напишуть радіодиктант

 8 листопада, напередодні Дня української писемності та мови, департамент освіти і науки Львівської облдержадміністрації спільно з обласним радіо організовують написання радіодиктанту для жителів регіону. Про це УНН повідомили у прес-службі Львівської ОДА.
Захід проводиться з метою утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу, підвищення рівня мовної освіти й культури громадськості, удосконалення навиків майстерного володіння словом.                                                                                       Текст радіодиктанту тривалістю 22 хв. звучатиме 8 листопада о 20.00 годині на діапазоні FM (частота 67,04; 89,0; 100,3; 100,4; 100,5 мегагерц) та дротовому радіо Львівського обласного радіо.Диктанти можна надсилати до 12 листопада у Львівську обласну науково-педагогічну бібліотеку (м. Львів, вул. Зелена, 24; І поверх, відділ абонемента).   Нагадаємо, торік львів"яни також писали святковий радіодиктант, а компанію київським школярам у написанні склали, серед інших,  Надзвичайний і повноважний посол Ігор Осташ та музикант Вадим Красноокий.         

 Джерело: УНН


Українське радіо готується до «Всеукраїнського диктанту національної єдності»Українське радіо офіційно оголосило про початок підготовки до акції «Всеукраїнський радіодиктант національної єдності», проведення якої цього року заплановано на 11 листопада.
Традиційно диктант буде не лише можливістю перевірити свої знання з української мови та, в разі перемоги, отримати призи, а й відчути себе частиною великої нації. Адже до написання радіодиктанту долучаються не лише мешканці країни, а й українці з-за кордону.
Написання супроводжуватиметься двогодинним прямоефірним марафоном, під час якого ведучі Аліна Акуленко та Роман Коляда разом із гостями студії міркуватимуть про те, що таке радіодиктант – перевірка грамотності чи національна позиція, про необхідність таких об’єднавчих акцій. Йтиметься також про історію радіодиктанту та про тих, хто його писатиме, очікуються прямі включення з регіонів та коментарі відомих українців, які наважилися писати диктант під прицілами телекамер.
Диктуватиме - традиційно - доцент Київського університету імені  Б.Грінченка, автор шкільних підручників з української мови та літератури Олександр Авраменко, який зараз працює над упорядкуванням оригінального тексту. Про що саме писатимуть диктант українці, Олександр не зізнається, але обіцяє, що текст буде не надто складним, хоча й без мовних родзинок не обійдеться.

Уперше «Всеукраїнський диктант національної єдності» було проведено 2000 р. Торік Українське радіо отримало 15 227 листів, з них 35 робіт – з однією помилкою. Бездоганно минулорічний диктант написали двоє учасників: восьмикласниця Дана Панірська (Житомир) та 72-річна пенсіонерка Ольга Чупик (Львів). Обидві переможниці, окрім пам’ятних подарунків та призів, отримали грошові премії по 5 тисяч гривень кожна.
Українське радіо щиро запрошує усіх писати диктант разом із нами!

                                    *          *          *

День украї́нської писе́мності та мо́ви  свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. За православним календарем — це день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця.

Історія встановлення

Свято встановлено 9 листопада 1997 року, коли Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови». В Указі зазначено: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця».

Особливості відзначення

У День української писемності та мови за традицією:

  • покладають квіти до пам'ятника Несторові-літописцю;
  • відзначають найкращих популяризаторів українського слова;
  • заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;
  • стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика — конкурс проводився за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників понад 5 млн з 20 країн світу.
В інтернеті свято отримало своє продовження у проекті UA DAY. Суть проекту полягає в популяризації вживання української мови в усіх сферах суспільного життя. Організатори пропонують взяти участь у флешмобі — в цей день розмовляти та писати виключно українською.


                          Я — украинец

Я — украинец до седьмых колен. 
Прапрадед мой шелками шит на Сечи. 
И ни чужбина, ни турецкий плен 
Его козацкой не лишили речи. 
Мне этот клад передавал отец, 
И мама с молоком передавала. 
И пил я нежность их родных сердец, 
И их любовь стихом во мне звучала. 
Но закружило. На моей щеке 
Густой щетиной прорастали годы. 
И стих на украинском языке
Я не пою, и не в угоду моде. 
Я растерял, как воду из горсти, 
Тот клад, что сохранил в неволе прадед, — 
Не знаю языка, сказать по правде... 
Простите, сыновья, и дочь, прости. 
Прости мене, прапрадіде-козаче, 
Прости мене, мій споконвічний краю, 
За те, що на російській мові плачу 
Об тім, що мови рідної не знаю...

В. Шовкошитний