17 березня 2014

Як правильно просити вибачення?

Слово вибачаюсь має у своєму складі колишній займенник ся, що був формою від себе (порівняйте: голюся, миюся, чешуся...). Виходить, що людина, кажучи "вибачаюся", ніби вибачає саму себе, хоч насправді вважає, що завинила перед кимось. Треба казати: "Вибачте мені, пробачте, даруйте, перепрошую".
    Ненормативним є вислів "Я хочу вибачитися" чи "За цей вчинок треба вибачитися". Грамотно: "Треба попросити вибачення", "Треба перепросити". 

Вибачення допомагають відновити і поліпшити відносини, і навіть погане вибачення – це краще, ніж нічого. У багатьох ситуаціях незграбне вибачення можна виправити подальшими діями, особливо якщо людина, яка приймає вибачення, вважає, що вибачення щирі.
Багато публічних людей намагаються приносити вибачення за свої дії для того, щоб хоч якось відновити свою репутацію. Але не завжди цей жаль виглядає щирим. Чим більше людина старається і відшліфовує своє вибачення, тим менше люди починають їй вірити. Отож яким має бути правильне вибачення? У американських експертів етикету Лорена Блума (Lauren Bloom) і психолога Дженніфер Томас (Jennifer Thomas) на цей рахунок є своя думка. Ось які фактори вони вважають важливими, коли ви вибачаєтеся за свої дії:
1. Час. Людині, яка вибачається потрібен час для того, щоб визначити, за що вона вибачається, але не слід чекати дуже довго.
2. Щире покаяння.
3. Вираз жалю. Нас всіх ще з дитинства вчили, як вибачатися. Але найкраще, коли манера висловлювання максимально наближена до мови жертви.
4. Відшкодування. Також важливі подальші дії. Якщо порушник показує потерпілому, що наступного разу він зробить усе набагато краще, то і пробачити буде набагато легше.
5. Прийняття на себе відповідальності.
6. Емоційний зв’язок. Якщо ви визнаєте, що біль, який ви заподіяли іншому, вам теж завдає страждання, це допомагає налагодити зв’язок між потерпілим і винуватцем події.
7. Бажання вислухати потерпілого.
Чого ж не варто робити, коли ви просите пробачення? Не варто захищатися, заперечувати дії або ставити умови. Так, часто політики роблять помилку, заявляючи: “Я прошу вибачення, якщо когось образив”. У такому випадку відразу під сумнів ставиться щирість людини. Ви знаєте, що повинні вибачитися, інакше б ви цього не робили.
Реакція на вибачення також може відрізнятися. Коли дослідники опитали 500 людей про те, що б вони хотіли почути як вибачення, їхні відповіді потрапили під п’ять різних категорій, але жодна категорія не набрала більше 28 відсотків, тому складно сказати, яка відповідь буде найбільш правильною. Але найголовнішим правилом залишається щирість вибачення.
Щоб сказати «вибач» дійсно щиро і від душі, потрібно перейнятися почуттями та емоціями ображеної людини. Можливо, ваші необережні дії або слова вплинули на самолюбство скривдженого.
Вибачатися завжди потрібно, дивлячись людині в очі. Прямий погляд в очі здатний розчулити людину, у якої ви просите прощення.
Сказати «вибач» людині найкраще віч-на-віч, у спокійній обстановці. Якщо публічні вибачення все-таки необхідні, їх потрібно сказати після того, як ви попросите вибачення у людини наодинці з нею.
Прийти до людини, перед якою потрібно вибачитися, краще самому. Не варто просити його приїхати до вас додому або зустрітися в зручному для вас місці.
Вибачення телефоном найчастіше виявляються безрезультатними.
Не варто відкладати вибачення перед скривдженою людиною на потім, адже вони можуть стати неактуальними.
Ставитися до вибачення занадто просто не варто. Рідко коли одного слова «вибач» буває достатньо, щоб отримати прощення. Однак мудрувати і робити вибачення занадто стомлюючим теж не потрібно.
Відмінний ефект при вибаченнях дає визнання своєї неправоти. Така фраза, як «Вибач, я був не правий», – дуже дієва.
Вибачення слід припинити в тій ситуації, якщо людина їх зовсім не сприймає. В цьому випадку кілька днів паузи може надати позитивну дію на ставлення до вас скривдженого.
При вибаченнях ні в якому разі не потрібно занадто активно виправдовуватися. Фраза «На мене щось найшло» виявиться  найбільш доречною.
Ніколи при вибаченнях не потрібно обіцяти, що такого більше не повториться.
Такі фрази, як «Мені дуже шкода», «Я сильно жалкую про сварку», «Мені так соромно», обов'язково повинні бути присутніми в розмові з скривдженою людиною.
На додаток до вибачень можна піднести скривдженому невеликий символічний презент. Тільки зробити це потрібно дуже невимушено, щоб подарунок не був схожий на підкуп.

Немає коментарів:

Дописати коментар