30 липня 2014

Міжнародний день дружби

     Історія свята

Під час проведення Міжнародного десятиліття культури миру та ненасильства в інтересах всієї планети на 65-й сесії ООН, що відбулася 27 квітня 2011 року, заснували нове свято, безпосередньо присвячене дружбі. Міжнародним днем дружби в календарі стала дата 30 липня.
  Попри те, що це, здавалося б, молоде свято у міжнародному календарі, воно має свою, неповторну історію. Подібну календарну подію як День дружби, за даними DilovaMova.com, було запропоновано ще в 1920-х роках. Це зробила Американська національна асоціація вітальних листівок. Ця пропозиція мала комерційний підтекст. Популяризації цієї ідеї сприяв Джойс Холл, засновник Hallmark Cards (1930).
Було запропоновано відзначати цей день 2 серпня. Причиною вибору саме цієї дати було бажання розбавити тривалий час між святами у своєму національному календарі.
  До 1940-х рр. інтерес до свята з боку Нового світу помітно зменшився, однак аналогічні ініціативи підтримали в деяких країнах Азії, де свято відзначали на офіційному рівні.
  Нагадаємо, що в епоху новітньої історії, темі дружби приділяється значна увага. Приміром, вже знайомий всім День дружби і єднання слов’ян, що відзначається 25 червня або Міжнародний день друзів, який відзначається по всьому світу 9 червня, існує також і неофіційний День завоювання друзів, що святкується 24 листопада.
  Ідея Всесвітнього дня дружби незалежно від раси, культури, кольору шкіри чи віросповідання вперше була запропонована 20 липня 1958 року доктором Артеміо Брачіо під час вечері з друзями в Пуерто Пінаско, Парагвай. Так було створено міжнародний рух World Friendship Crusade і обрана дата 30 липня.
  Дружба дійсно не має меж. Ці унікальні людські взаємини виступають справжнім двигуном толерантності, зміцнення життєствердних ідей, обміну культурних традицій і досягнень в ім’я миру та розвитку.
(за матеріалами http://zik.ua/)

                   Афоризми Г. Сковороди про дружбу

 • Істинна дружба, правдиве щастя і пряма юність ніколи не зiстаряться.
 • Схильнiсть до дружби нi куплею, нi проханням, нi насиллям не досягається…
 • Дружать тiльки з тими, до кого вiдчувають особливе духовне ваблення.
 • Життя наше — це подорож, а дружня бесiда — це вiзок, що полегшує мандрiвниковi дорогу.
 • Дуже правильно сказано: той, хто не має ворогiв, не має також і друзiв.
 • Хiба коли-небудь була дружба помiж скупими?
 • …людська душа і друг, безсумнівно, цiннiші за все інше.
 • Я належу до тих, хто настiльки цінує друга, що ставить його над усе і вважає друзів… найлiпшою прикрасою життя.
 •  Як купцi вживають застережних заходiв, аби у виглядi добрих товарiв не придбати поганих i зiпсутих, так i нам варто якнайретельнiше пильнувати, щоб, обираючи друзiв, цю найлiпшу окрасу життя, бiльше того, — неоцiненний скарб, з недбальства не натрапити на щось підроблене.
 • Ти не можеш вiднайти жодного друга, не нашукавши разом з тим i двох-трьох ворогiв.
 • Як музичний iнструмент, коли ми чуємо його здалеку, видається нашому вуховi приємнiший, так i бесiда з вiдсутнiм другом буває звичайно набагато любiшою, анiж iз присутнiм.
 • Похибки друзiв ми повиннi вмiти виправляти або зносити, коли вони несерйознi.
 • Немає нiчого небезпечнiшого, нiж пiдступний ворог, але немає нiчого отруйнiшого вiд удаваного друга.
 • …нам треба найретельнiше дбати про те, щоб, обираючи друзів, цю найліпшу окрасу життя, більше того — неоцiненний скарб, по недбальству не потрапити на щось пiдроблене i мниме, що називається пiдлесником.
 • …я люблю тривожитися душею за благополуччя друзiв, щоб коли-небудь зазнати також і втіхи… Бо що може бути приємнішим, ніж любов друга?
 • Я зневажаю Крезів, не заздрю Юлiям, байдужий до Демосфенiв, жалiю багатих [...]. Я ж, якщо маю друзів, вiдчуваю себе не лише щасливим, але й найщасливішим.

                             Українські письменники про дружбу

  Двоє рибалок або двоє мисливців ніколи не почувають себе чужими один одному: у них є про віщо говорити, вони – завжди друзі. 
© Остап Вишня
Дружба має різні прояви, але закон у неї один – вірність.
© М.КоцюбинськийНемає коментарів:

Опублікувати коментар